Calendar

May Calendar

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

1

9:00 Body Balance & Strength
9:00 Woodcarving
9:30 Ballroom Lessons
10:15 Line Dance Lessons
10:30 NIA
11:30 Lunch
12:45 Duplicate Bridge

2

9:00 Wii Bowling
9:30 Hand & Foot & Samba (Cards)
9:15-10:45 Rock Steady Boxing(Levels 1-2)
11:15 Stretch N’ Flex
11:30 Lunch
1:00 Euchre
2:30 – 4:00 Rock Steady Boxing (All Levels)
5:30-7:00 Rock Steady Boxing (All Levels)

3

9:00-1:00 FREE Haircuts
9:00 Crafts
9:30 Gentle Yoga
10:30 NIA
11:30 Lunch
12:00-1:30 Rock Steady Boxing (Levels 3-4)
1:00 Mah-jongg
1:00 Woodcarving
2:00-3:30 Rock Steady Boxing (Levels 3-4).6:30 Bunka Embroidery

4

9:30 Folk Dancing
11:15 Stretch N’ Flex
11:30 Lunch
12:45 Fitness Equipment Instruction
1:00 Contract Bridge
6:00 Bingo

9:00-Noon  19th Annual Senior Expoat the Gathering Place1495 W Main St. Greenwood

5

9:00 TOPS Meeting
9:30 Bingo
11:30 Lunch
12:30 Mexican Train
1:00-2:30 Rock Steady Boxing (All Levels)
3:00-4:30 Rock Steady Boxing (All Levels)

8

9:00 Body Balance & Strength
9:00 Woodcarving
9:30 Ballroom Lessons
10:15 Line Dance Lessons
10:30 NIA
11:30 Lunch
12:45 Duplicate Bridge
1:00 Cooking with Judy

9

9:00 Wii Bowling
9:30 Hand & Foot & Samba (Cards)
9:15-10:45 Rock Steady Boxing(Levels 1-2)
11:15 Stretch N’ Flex
11:30 Lunch12:00-2:00 FREE Chair Massage
1:00 Euchre
2:30 – 4:00 Rock Steady Boxing (All Levels)
5:30-7:00 Rock Steady Boxing  (All Levels)

10

9:00 Crafts
9:00-12:00 CICOA Options Counseling
9:30 Gentle Yoga
10:30 NIA
11:30  Special Lunch
12:00-1:30 Rock Steady Boxing (Levels 3-4)
1:00 Euchre
1:00 Mah-jongg
1:00 Woodcarving
2:00-3:30 Rock Steady Boxing (Levels 3-4)

11

9:30 Folk Dancing
11:15 Stretch N’ Flex
11:30 Lunch
1:00 Contract Bridge
6:00 Bingo

12

9:00 TOPS Meeting
9:30 Bingo
11:30 Lunch
12:30 Mexican Train
1:00-2:30 Rock Steady Boxing (All Levels)
3:00-4:30 Rock Steady Boxing (All Levels)

15

9:00 Body Balance & Strength
9:00 Woodcarving
9:30  Ballroom Lessons
10:15 Line Dance Lessons
10:30 NIA
11:30 Lunch
12:30 Red Hat Luncheon
12:45 Duplicate Bridge

16

9:00 Wii Bowling
9:30 Hand & Foot & Samba (Cards)
9:15-10:45 Rock Steady Boxing(Levels 1-2)
11:15 Stretch N’ Flex
11:30 Lunch
1:00 Euchre
2:30 – 4:00 Rock Steady Boxing (All Levels)
5:30-7:00 Rock Steady Boxing ( All Levels)

17

9:00-1:00 FREE Haircuts
9:00 Monthly Day Trip Departs
9:00 Crafts
9:30 Gentle Yoga
10:30 NIA
11:30 Lunch
12:00-1:30 Rock Steady Boxing (Levels 3-4)
1:00 Mah-jongg
1:00 Woodcarving
2:00-3:30 Rock Steady Boxing (Levels 3-4)

6:30 Bunka Embroidery

18

9:30 Folk Dancing
11:15 Stretch N’ Flex
11:30 Lunch
1:00 Contract Bridge
1:00 Bid Euchre
6:00 Bingo

19

9:30 Bingo
10:00 TOPS Meeting
11:30 Lunch
12:30 Mexican Train
1:00-2:30 Rock Steady Boxing (All Levels)
3:00-4:30 Rock Steady Boxing (All Levels)

22

9:00 Body Balance & Strength
9:00 Woodcarving
9:30 Ballroom Lessons
10:15 Line Dance Lessons
10:30 NIA
11:30 Lunch
12:45 Duplicate Bridge

23

9:00 Wii Bowling
9:30 Hand & Foot & Samba (Cards)
9:15-10:45 Rock Steady Boxing(Levels 1-2)
11:15 Stretch N’ Flex
11:30 Lunch
1:00 Euchre
2:30 – 4:00 Rock Steady Boxing (All Levels)
5:30-7:00 Rock Steady Boxing ( All Levels)

24

9:00 Crafts
9:30 Gentle Yoga
10:30 NIA
11:30 Lunch
12:00-1:30 Rock Steady Boxing (Levels 3-4)
1:00 Mah-jongg
1:00 Woodcarving
2:00-3:30 Rock Steady Boxing (Levels 3-4)

25

9:30 Folk Dancing
11:15 Stretch N’ Flex
11:30 Lunch
1:00 Contract Bridge6:00 Bingo

26

9:00 TOPS Meeting
9:30 Bingo
11:30 Lunch
12:30 Mexican Train
12:30 Book Club
1:00-2:30 Rock Steady Boxing (All Levels)
3:00-4:30 Rock Steady Boxing (All Levels)

29

 

 

 

The Social is  CLOSED

30

9:00 Wii Bowling
9:30 Hand & Foot & Samba (Cards)
9:15-10:45 Rock Steady Boxing(Levels 1-2)
11:15 Stretch N’ Flex
11:30 Lunch
1:00 Euchre
2:30 – 4:00 Rock Steady Boxing (All Levels)
5:30-7:00 Rock Steady Boxing ( All Levels)

31

9:00 Crafts
9:30 Gentle Yoga
10:30 NIA
11:30 Lunch
12:00-1:30 Rock Steady Boxing (Levels 3-4)
1:00 Mah-jongg
1:00 Woodcarving
2:00-3:30 Rock Steady Boxing (Levels 3-4)6:30 Bunka Embroidery

Proud to Partner with: